TVA – cum raportam: lunar, trimestrial ?

  • Inscrie-te ACUM la newsletterul GRATUIT Contzilla.ro
  • Note Explicative la Situatiile Financiare - 29 de lei - CLICK AICI
  • Legislatia aplicabila este Codul Fiscal – art. 156.1 .

    • Conform acestei prevederi, perioada fiscală este luna calendaristică.

    • Prin excepţie de la această prevedere perioada fiscală este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabilă care în cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifră de afaceri din operaţiuni taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere şi/sau neimpozabile în România care nu a depăşit plafonul de 100.000 euro (se calculeaza echivalentul în lei pe baza cursului de schimb comunicat de BNR, valabil pentru 31 decembrie a anului precedent) , cu excepţia situaţiei în care persoana impozabilă a efectuat în cursul acestuia, una sau mai multe achiziţii intracomunitare de bunuri.

    Persoana impozabilă care se înregistrează în cursul anului trebuie să declare, cu ocazia înregistrării cifra de afaceri pe care estimeaza ca o va realizeza în perioada rămasă până la sfârşitul anului calendaristic. Dacă cifra de afaceri estimată nu depăşeşte plafonul de 100.000 euro, recalculat corespunzător numărului de luni rămase până la sfârşitul anului calendaristic, persoana impozabilă va depune deconturi trimestriale în anul înregistrării.

    • Întreprinderile mici care se înregistrează în scopuri de TVA, conform art. 153 în cursul anului, trebuie să declare cu ocazia înregistrării ,cifra de afaceri obţinută, recalculată în baza activităţii corespunzătoare unui an calendaristic întreg. Dacă această cifră de afaceri recalculată depăşeşte plafonul de 100.000 euro, în anul respectiv perioada fiscală va fi luna calendaristică.

    • Dacă această cifră de afaceri recalculată nu depăşeşte plafonul persoana impozabilă va utiliza trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală, cu excepţia situaţiei în care a efectuat în cursul anului calendaristic respectiv una sau mai multe achiziţii intracomunitare de bunuri înainte de înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 din CF

    Concluzii:

    - daca cifra de afaceri efectiv obţinută în anul înregistrării depăşeşte plafonul de 100.000 euro, în anul următor perioada fiscală va fi luna calendaristică.

    - Daca cifra de afaceri efectivă nu depăşeşte plafonul, persoana impozabilă va utiliza trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală cu excepţia situaţiei în care persoana impozabilă a efectuat în cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achiziţii intracomunitare de bunuri.

    Excepţii

    În situaţia în care o persoană impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală si care efectuează o achiziţie intracomunitară de bunuri taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu:

    - prima lună a unui trimestru calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în această primă lună a respectivului trimestru;

    - a treia lună a trimestrului calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în a doua lună a respectivului trimestru.

    - prima lună a trimestrului calendaristic următor, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în a treia lună a unui trimestru calendaristic.

    Persoana impozabilă care este obligată să îşi schimbe perioada fiscală trebuie să depună o declaraţie de menţiuni la organul fiscal competent, în termen de maximum 5 zile lucrătoare de la finele lunii în care intervine exigibilitatea achiziţiei intracomunitare care generează această obligaţie, şi va utiliza ca perioadă fiscală luna calendaristică pentru anul curent şi pentru anul următor. Dacă în cursul anului următor nu efectuează nicio achiziţie intracomunitară de bunuri, persoana respectivă va reveni la trimestrul calendaristic drept perioadă fiscală. În acest sens va trebui să depună declaraţia de menţiuni .

    • Organele fiscale competente pot aproba, la solicitarea justificată a persoanei impozabile, o altă perioadă fiscală, respectiv:

    a) semestrul calendaristic, dacă persoana impozabilă efectuează operațiuni impozabile numai pe maximum 3 luni calendaristice dintr-un semestru;

    b) anul calendaristic, dacă persoana impozabilă efectuează operațiuni impozabile numai pe maximum 6 luni calendaristice dintr-o perioadă de un an calendaristic.

    Solicitarea prevăzută se va transmite autorităților fiscale competente până la data de 25 februarie a anului în care se exercită opțiunea.

     

    Distribuie si tu ACUM acest articol...

      Articole similare

    • Autor: Delia Mircea
    • Profil Google Plus Delia Mircea
    • Comenteaza aici