Bonurile de benzina se declara in 392? La ce valoare ?

Intrebare : Bonurile fiscale de benzina, introduse in contabilitate prin decont, se introduc in declaratia 392 ? Daca se introduc, ce valoare se preia: valoarea de pe bonul fiscal sau valoarea decontata in contabilitate (50%).

Raspuns ANAF, Facebook 24.02.2016 : 

Achizițiile efectuate în țară se declară în formularul 392B, secțiunea V “Achiziții de la “ care se completează cu sumele ce se preiau din “Jurnalul pentru cumpărări”.
Modalitatea de întocmire a jurnalului pentru cumpărări o gasiţi la pct.101 alin.(2) din normele la art.321 din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal.În jurnal se înscriu datele din documentul respectiv (factură, bon) indiferent de suma deductibilă la calculul impozitului pe venit/profit


Articole similare

×