Care e cea mai buna optiune, contract individual de munca sau PFA? Contzilla.ro raspunde

  1. Contract individual de munca (CIM)

Presupunem cota de risc pentru accidente in functie de codul CAEN de 0,4%.

Salariul brut = 1.300 lei

Contributii individuale: 10,5%*1.300 + 5,5% * 1.300  + 0,5%*1.300 = 214,6 ~ 215 lei

Impozit pe venitul din salarii: 16% * (1.300 –   215 – Deducere personala (220 lei)) = 138 lei

Salariul net = 1.300 – 215 – 138 = 947 lei

 

 Cheltuielile societatii cu angajatul= Salariul brut + contributiile angajatorului

Contributiile angajatorului = (15,8% + 5,2% + 0,5% + 0,85% + 0,25% + 0,4%) * 1.300 = 23% * 1.300 = 299 lei

Cheltuieli totale ale angajatorului: 1.300 + 299 = 1.599

 Taxele care se platesc la bugetul de stat:

  • Contributii sociale individuale + impozit pe venit = 215 + 138 = 353 lei
  • Contributiile angajatorului = 299 lei

Total taxe platite de societate = 299 + 353  = 652 lei

  1. PFA

Pentru simplificarea calculelor presupunem ca PFA nu este inregistrat in scopuri de TVA si nu are cheltuieli in cursul lunii curente. Persoana care detine PFA nu este angajat, respectiv nu obtine venituri salariale.

Total factura: 1.653 lei

CAS =  26,3%*1.653 = 435 lei

CASS = 5,5%*1.653 lei = 91 lei

Impozit datorat = 16%*[1.653-(435 + 91)] =  180 lei

Venit net = 1.653 – 435 – 91 – 180 = 947 lei
  1. PFA – persoana care detine PFA este si salariat

Total factura: 1.193 lei

CAS =  nu se mai plateste avand in vedere ca persoana care detine PFA obtine si venituri de natura salariala

CASS = 5,5%*1.193 lei = 66 lei

Impozit datorat = 16%*(1.193- 66) =  180 lei

Venit net = 1.193 – 66 – 180 = 947 lei

 Presupunem ca activitatea PFA nu poate fi reconsiderata ca si activitate dependenta.

In concluzie, pentru un venit net de 947 lei, din prisma angajatului, cea mai buna solutie ar fi cea de la punctul 1, si anume sa fie angajat cu CIM,  insa, din prisma angajatorului, cea mai buna solutie ar fi cea de la punctul 3, respectiv angajatorul va plati doar suma de 1.193 lei cat este facturat , si nu 1.599 lei cat ar fi cheltuielile totale ale angajatorului in cazul in care vorbim de un angajat.

Oana Tomoiaga

Articole similare

Comentariul tau aici