Plati in numerar catre persoane fizice si juridice. Se cumuleaza plafoanele ? Speta ANAF

  • Inscrie-te ACUM la newsletterul GRATUIT Contzilla.ro
  • All Inclusive - toate lucrarile de specialitate - Click AICI!
  • Pentru Facturare si Gestiune recomandam Smart Bill. Incerci GRATUIT!

    Intrebare : O persoana juridica plateste in aceeasi zi 4000 lei catre o PJ si 50.000 lei catre 5 persoane fizice distincte . Se incadreaza in plafoanele prevazute de legea 70 ( art 3 si 4) ? Eu zic ca DA intrucat cele doua articole stabilesc plafoane independente dar as vrea o confirmare .

    Raspuns ANAF pe Faceboook in 17.08.2016:

    Raţionamentul dumneavoastră este corect. Vă încadraţi în prevederile art. 3 alin. (1) lit. c), respectiv ale art. 4 alin. (4) din Legea 70/2015.

     

     

    Articole similare

  • Autor: Delia Mircea
  • Profil Google Plus Delia Mircea

  • Articole similare

    Comments are closed.

    Distribuie acest articol: