Ordinul pentru modificarea și completarea Ordinului președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 1.950/2012 privind aprobarea modelului și conținutului formularelor utilizate pentru declararea impozitelor și taxelor cu regim de stabilire prin autoimpunere sau reținere la sursă a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 432/16.07.2013.
Ordinul președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 1.950/2012 privind aprobarea modelului și conținutului formularelor utilizate pentru declararea impozitelor și taxelor cu regim de stabilire prin autoimpunere sau reținere la sursă, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 887 din 27 decembrie 2012, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:
– se modifica anexa nr. 2 „Declarație privind impozitul pe profit”;
-la anexa nr. 6 „Instrucțiuni de completare a formularului 100 «Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat»,, capitolul I „Depunerea declarației”, punctul 1 „Termenul de depunere a declarației”, subpunctul 1.3 litera b) se abrogă.
-la anexa nr. 6, capitolul I, punctul 1, subpunctul 1.3 litera c) se modifică și va avea următorul cuprins: „c) până la termenul de plată prevăzut de lege, pentru următoarele obligații de plată: impozit pe veniturile din dobânzi, în cazul împrumuturilor acordate pe baza contractelor civile; impozit pe câștigul din transferul dreptului de proprietate asupra titlurilor de valoare, în cazul societăților închise, și din transferul părților sociale; impozit pe veniturile din lichidarea unei persoane juridice; taxe pentru organizarea și exploatarea jocurilor de noroc; vărsăminte din profitul net al regiilor autonome; dividende de virat la bugetul de stat de către autoritățile publice centrale.”
– la anexa nr. 6 capitolul II „Completarea declarației”, punctul 3 „secțiunea B «Date privind creanța fiscală», subpunctul 3.1.7 se modifică și va avea următorul cuprins: „3.1.7. Obligația de la poziția 24 din Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr. 11 la ordin, datorată la bugetul de stat se declară de către regiile autonome, în conformitate cu prevederile art. 1 alin. (4) din Ordonanța Guvernului nr. 64/2001 privind repartizarea profitului la societățile naționale, companiile naționale și societățile comerciale cu capital integral sau majoritar de stat, precum și la regiile autonome, aprobată cu modificări prin Legea nr. 769/2001, cu modificările și completările ulterioare.”
-la anexa nr. 6 capitolul II punctul 3, subpunctul 3.2.9 se modifică și va avea următorul cuprins: „3.2.9. Obligația de la poziția 25 din Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr. 11 la ordin, datorată la bugetul de stat se declară de către autoritățile publice centrale, în conformitate cu prevederile art. 1 alin. (44) din Ordonanța Guvernului nr. 64/2001, aprobată cu modificări prin Legea nr. 769/2001, cu modificările și completările ulterioare.”
-la anexa nr. 7 „Instrucțiuni de completare a formularului 101 «Declarație privind impozitul pe profit», cod 14.13.01.04”, capitolul I „Depunerea declarației”, punctul 1, după primul paragraf se introduce un nou paragraf, cu următorul cuprins: „În cazul persoanelor juridice străine care desfășoară activitatea prin intermediul mai multor sedii permanente în România, declararea impozitului pe profit datorat pentru profitul impozabil obținut de fiecare sediu permanent în perioada 1 ianuarie-30 iunie 2013 se efectuează până la 25 iulie 2013 inclusiv. Pentru sediile permanente care închid perioada impozabilă până la data de 30 iunie 2013 potrivit dispozițiilor art. 291 alin. (2) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, nu se va depune formularul 100 «Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat» pentru impozitul pe profit aferent trimestrului II 2013.”
– la anexa nr. 7 capitolul II „Completarea declarației”, punctul 1, după primul paragraf se introduce un nou paragraf, cu următorul cuprins: „Rubricile privind «Perioada» se completează, astfel:
– 1 ianuarie-30 iunie, pentru anul 2013, în cazul sediilor permanente care închid perioada impozabilă la data de 30 iunie 2013 și, respectiv, 1 iulie-31 decembrie, în cazul sediului permanent desemnat pentru perioada impozabilă 1 iulie-31 decembrie 2013, pentru persoanele juridice străine care desfășoară activitatea prin intermediul mai multor sedii permanente în România;
– 1 februarie-31 decembrie, pentru anul 2013, în cazul persoanelor juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 au îndeplinit condițiile prevăzute la art. 1121 din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, și, începând cu 1 februarie 2013, au fost obligate la plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, iar în cursul anului devin plătitoare de impozit pe profit, potrivit art. 1126 din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare;
– perioada cuprinsă între data de întâi a primei luni din trimestrul în care contribuabilii au început să desfășoare activitățile prevăzute la art. 1122 alin. (6) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, și sfârșitul anului de raportare, în cazul contribuabililor plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor care în cursul anului încep să desfășoare activități de natura celor prevăzute la art. 1122 alin. (6) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, iar începând cu trimestrul respectiv devin plătitori de impozit pe profit (de exemplu, 1.07-31.12)”.
-la anexa nr. 11 „Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat”, la poziția nr. 25 textul prevăzut la rubrica „Denumirea creanței fiscale” se modifică și se înlocuiește cu textul „Dividende de virat la bugetul de stat de către autoritățile publice centrale.”