Deductibilitatea amortizarii bunurilor din patrimoniul personal utilizate pe PFA

Pentru Facturare si Gestiune recomandam SmartBill. Incerci GRATUIT!

Exista situatii in care anumite bunuri din patrimoniul unei persoane fizice se utilizeaza in exercitarea activitatii pe PFA. Se pune intrebarea ce se intampla cu amortizarea acestor bunuri, poate fi considerata deductibila pe PFA?

In practica se intampla frecvent astfel de situatii – de exemplu autoturism achizitionat de persoana fizica, dar pus la dispozitia PFA in baza unui contract de comodat intre persoana fizica si PFA, laptopul personal utilizat in activitatea PFA-ului, etc.

Art. 68 alin.(7) din Codul fiscal clarifica aceasta situatie . Astfel, la lit. k.1) se arata ca nu sunt cheltuieli deductibile:

k^1) cheltuielile cu amortizarea bunurilor din patrimoniul personal afectate exercitării activităţii, potrivit legii;

Prin urmare, amortizarea bunurilor care nu sunt achizitionate pe PFA dar care sunt utilizate pentru exercitarea activitatii PFA-ului nu reprezinta cheltuieli deductibile pentru PFA.

Articole similare

Comentariul tau aici