Impozit specific vanzare bun din patrimoniu-speta ANAF

  • Inscrie-te ACUM la newsletterul GRATUIT Contzilla.ro
  • All Inclusive - toate lucrarile de specialitate - Click AICI!
  • Pentru Facturare si Gestiune recomandam Smart Bill. Incerci GRATUIT!

    La vânzarea unui bun din patrimoniu, utilizat pentru desfăşurarea activităţilor specifice (ex: bar, restaurant), se calculează impozit pe profit sau se consideră că este un venit din desfăşurarea activităţilor specifice, acoperit de impozitul specific?

    Raspuns ANAF

    Având în vedere prevederile alin. (3) al art. 9 din Anexa la Ordinul nr. 264/464/2017 al ministrului turismului și ministrului finanțelor publice, pentru veniturile realizate din vânzarea bunurilor din patrimoniu se aplică sistemul de declarare şi plată a impozitului pe profit reglementat la titlul II din Codul fiscal.

    Baza legala

    Ordinul ministrului finantelor publice nr 464 / 2017 articolul 9
    Legea nr 170 / 2016 articolul 1

    Articole similare

  • Autor: Delia Mircea
  • Profil Google Plus Delia Mircea

  • Articole similare

    Comments are closed.

    Distribuie acest articol: