Premiile acordate de Loteria bonurilor fiscale – se impoziteaza?

  • Inscrie-te ACUM la newsletterul GRATUIT Contzilla.ro
  • All Inclusive - toate lucrarile de specialitate - Click AICI!
  • Referitor la retinerea impozitului aferent veniturilor din premiile in bani acordate persoanelor fizice detinatoare de bonuri fiscal declarate castigatoare conform O.G. nr.10/2015 privind organizarea Loterieri  bonurilor fiscale.

    Potrivit prevederilor art. 1 alin. (3)  din O.G. nr. 10/2015 pentru organizarea Loteriei  bonurilor fiscal, sumele de bani acordate reprezinta premii in intelesul art. 75 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.

    Veniturile sub forma de premii se impun, prin retinerea la sursa, cu o cota de 16 % aplicata asupra venitului net realizat din fiecare premiu. Venitul net este diferenta dintre venitul din premii si suma reprezentand venit neimpozabil.

    Nu sunt impozabile veniturile obtinute din premii in bani, sub valoarea sumei neimpozabile stabilita in suma de 600 de lei, realizate de contribuabil pentru fiecare premiu.

    Articole similare

  • Autor: Delia Mircea
  • Profil Google Plus Delia Mircea

  • Articole similare

    Comments are closed.

    Distribuie acest articol: