Se plateste CAM pentru concediile medicale?

  • Inscrie-te ACUM la newsletterul GRATUIT Contzilla.ro
  • All Inclusive - toate lucrarile de specialitate - Click AICI!
  • Pentru Facturare si Gestiune recomandam Smart Bill. Incerci GRATUIT!

    Potrivit art. 220^5 din Codul Fiscal, contributia asiguratorie pentru munca (2.25%) nu se datoreaza pentru prestatiile suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetul asigurarilor pentru somaj, precum si din Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate.

    Astfel ca, potrivit celor mentionate mai sus, angajatorul va fi obligat sa plateasca CAM doar pentru primele 5 zile de indemnizatie de concediu medical (indemnizatia care trebuie suportata de societate).

    Pentru sumele suportate din bugetul FNUASS nu se va calcula si datora CAM.

    Autor articol: Diana Lodoaba, economist, profil Linkedin -click aici-

    Articole similare

  • Autor: Delia Mircea
  • Profil Google Plus Delia Mircea

  • Articole similare

    Comments are closed.

    Distribuie acest articol: