De ce anume trebuie sa tinem cont la acordarea diurnei salariatilor ?

  • Inscrie-te ACUM la newsletterul GRATUIT Contzilla.ro
  • All Inclusive - toate lucrarile de specialitate - Click AICI!
  •  

    Cadrul legal : Legea 571/2003 cu modificari ulterioare; OG 8/2013, Legea 168/2013 ,HG518/1995 .

    Când vorbim de deductibilitatea cheltuielilor cu diurna, care se acordă salariaţilor unei companii, in cadrul delegării sau detaşării salariaţiilor, trebuie să ţinem seama de următoarele :

    •  indemnizatia acordată salariaţilor pentru deplasări in România si străinatate este deductibilă in limita a 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice (in prezent 13lei/zi), in conformitate cu prevederile art.21, alin.3, lit.b) din Codul Fiscal
    • delegarea sau detaşarea se dispune în scris de catre conducerea unităţii
    • salariaţii trimişi în delegare sau detaşare în ţară sau străinătate au dreptul la un avans de decontare stabilit în funcţie de numărul de zile de deplasare şi nu poate fi mai mare decât cel acordat pentru maxim 30 de zile calendaristice
    • Conform decretului 209/1976 cu modificările şi completările ulterioare, justificarea avansurilor de decontare acordate se face pe bază de documente justificative cu excepţia cheltuielilor pentru diurnă, în termen de 3 zile lucratoare de la inapoierea din delegatie
    • Incepand cu 01 februarie 2013, în baza OG. Nr.8/2013, orice alte sume, de natura indemnizatiei de deplasare sau detaşare în ţară sau străinătate, acordate peste limita de 2,5 ori indemnizaţia acordată salariaţilor din instituţiile publice sunt incluse în veniturile salariale, se impozitează şi de asemenea intră în baza de calcul a contribuţiilor sociale
    •  Începand cu 01 iulie 2013 este abrogat art.21,alin.3, lit.b) din codul fiscal, astfel că în ceea ce priveşte calculul impozitului pe profit, diurna ce depaşeşte de 2,5 ori nivelul legal nu se mai impozitează cu 16 %, respectiv nu mai este considerată cheltuială nedeductibilă la calculul impozitului pe profit. În acest mod se elimină practic o dublă impozitare(la salariat si respectiv la firmă)
    • In cazul angajatilor care se deplaseaza in strainatate in cadrul unor misuni cu scop temporar, acestia beneficiaza de o indemnizatie zilnica in valuta sub forma de diurna si respectiv o suma zilnica din care isi vor acoperi cheltuielile de cazare. Cuantumul minim al acestor sume se regaseste in HG 518 din 1995, in raport cu acestea se calculeaza cuantumul maxim deductibil de diurna.

     Autorul articolului : Sergiu Cobirzan, expert contabil si auditor financiar

    Click aici pentru profilul de Linkedin al autorului.

     

    Articole similare

  • Autor: Delia Mircea
  • Profil Google Plus Delia Mircea

  • Articole similare

    2 Comentarii

    1. Gheorghe says:

      In Codul fiscal nu exista notiunea de “deductibilitatea cheltuielilor cu diurna”. Induceti in eroare cititorii. In Codul fiscal se mentioneaza de “indemnizaţiile şi orice alte sume de aceeaşi natură, primite de salariaţi, pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate…”. Practic, se au in vedere toate cheltuielile de deplasare. Conform prevederilor legale, cheltuielile de deplasare sunt formate din:
      1. Cheltuieli de deplasare de la locul de munca pana in localitatea de destinatie;
      2. Cheltuieli de cazare;
      3. Diurna definita drept o suma de bani acordata salariatului pentru acoperirea cheltuielilor de masa si transport pe teritoriul localitatii de destinatie;
      4. Alte cheltuieli definite ca “Valuta necesară pentru acoperirea unor eventuale cheltuieli neprevăzute, precum şi a celor pentru convorbiri telefonice, telex, comisioane de schimb, diferenţe de tarif la cazare şi altele asemenea, necesare îndeplinirii misiunii, se acorda în limita unei sume de pana la 50% din totalul diurnei şi al plafonului de cazare la care are dreptul personalul”. Diferenta intre “diurna” si “alte cheltuieli” este data de faptul ca “alte cheltuieli” sunt recunoscute numai in baza de documente justificative.

    2. Anca says:

      Buna ziua,

      din ceea ce ati expus mai sus, sa inteleg ca pt. perioada 01 febr 13- 01 iulie 13 diurna ce depaseste 2.5 nivelul legal este nedeductibila?

      Multumesc

    Distribuie acest articol: